Terapia manualna tkanek głębokich

Posted: Styczeń 11, 2016 By:
Terapia manualna

W sytuacji, gdy poznano wiele różnych, skutecznych metod pracy somatycznej, istnieje coś wyjątkowo bezpośredniego w głębokim kontakcie z czymś, co Dr Robert Schleip nazwał „przestrzenią nerwowo-mięśniowo-powięziową”. Plastyczność przestrzeni nerwowo-mięśniowo-powięziowych jest podstawowym założeniem „medycyny przestrzennej”. Pisząc o medycynie przestrzennej mamy na myśli zintegrowany strukturalnie mechanizm, który działa prawidłowo, tylko wtedy, gdy każdy element wspólnej całości pracuje właściwie i jest w stanie oddziaływać na pozostałe składowe. W zasadzie cały wstęp można by zamknąć w jednym zdaniu: „Organizm człowieka jest skomplikowanym zbiorem elementów wzajemnie oddziałujących na siebie oraz zintegrowanych we wspólnej pracy”.

Tryb życia wpływający niekorzystnie na organizm

Współpraca poszczególnych części organizmu jest niezbędna do optymalnego funkcjonowania człowieka. Niestety, współczesny tryb życia narzucił funkcjonowanie organizmu w pozycjach wymuszonych, wielokrotnie powtarzanych lub nadmiernie długo utrzymywanych. W przypadkach, gdy musimy kilka godzin dziennie spędzić przed komputerem w pozycji siedzącej lub przez cały dzień stoimy za ladą, nasza „budowa przestrzenna” wykonuje ogromną pracę, aby nie doprowadzić do skrajnie niekorzystnych warunków dla organizmu. Oczywiście wszystko ma swoje granice stąd też w końcu dochodzi do przeciążenia aparatu mięśniowo-powięziowego, stawowego, nerwowego i zaczynamy odczuwać ból. Skrzętnie budowane przez organizm imperium strukturalne upada, a jego rozregulowane elementy już nie współpracują między sobą…

Terapia manualna

Wykorzystanie techniki manualnych oddziałujących na tkanki głębokie umożliwia przywrócenie równowagi nerwowo-mięśniowo-powięziowej i ponowne zintegrowanie strukturalne naszego ciała, co w konsekwencji niweluje ból i przynosi dużą ulgę.

W codziennej pracy z Naszymi pacjentami w gabinecie Fizjostrefa wielokrotnie stosujemy techniki manualne oddziałujące na tkanki głębokie.

O tym jak wygląda mobilizacja tkanek głębokich i zjawisko tiksotropii w następnym poście!

Pozdrawiamy i zapraszamy!

Zespół Fizjostrefa Lublin